laupäev, 25. november 2017

Hinge koristamise aeg

Ma olen võinud seda sageli kogeda, et kui ma midagi väidan, siis annab elu mulle varsti ka vastulause, mis on samavõrd õige. Napp nädal tagasi kirjutasin headest inimestest ja see tegelikult oligi juba vastulause millelegi. Vastandteema tuli oooperist.

Käisin Rasmus Puuri uut ooperit vaatamas. „Pilvede värvid“ kõneleb Eesti taasiseseisvumise ajast ja sellest, miks toona mindi ja kuhu ja kuidas. Minu jaoks jube valus üleelamine (ajaloo- ja inimese- ja kultuurihuvilistel soovitan minna ja vaadata, aga igaks juhuks ka taskurätikuid ligi võtta). Ooper on lihtsalt nii hea: tuletas meelde kõik toonased olukorrad ja asjaaolud ja hingeseisundid. Mina mäletan sellest ajast suurt pinget ja hingevalu kõige pärast ja et kas läheb korda see Ise Majandava Eesti ime ja kõik muu. Kas läheb korda see suur ja süsteemne kurjus seljatada? Nõukogude Liidust vabaks me igatahes saime. Üks ääretult süsteemne kurjus sai nähtavale ja mingis plaanis ületatud ja ära parem küsi, mis hinnaga. Ma arvan, et kõigis tolleaegsetes inimestes sai Eesti iseseisvumisega palju ja põhjalikult läbi raputatud ja eks hingesahvreid-pööninguid koristades tuleb ikka üksjagu sodi ilmavalgele. Praegune on siis mingi järelkoristus. Ma tänan selle sügavaima puudutuse eest!

Arutasime sõbraga meilitsi, et headus või ka kurjus on süsteemne ja kuivõrd ka irratsionaalne. Ja vana lugu igas inimeses olevast heast ja kurjast hundist, kes omavahel võitlevad. Kas võidab see hunt, keda me toidame, või on aeg küps ületada vastandite maailm?

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar